Skip to content

130 Fulton AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 1, 2005

Property Information

Block207
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
56%
Improvement Value:$174,700
44%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,840+6.1%
2024$8,330+3.9%
2023$8,020+0.7%
2022$7,963+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 8888, Page 233Recorded9/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1927