Skip to content

76 Lincoln StreetFairview, NJ 07022

Built 1905

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Mar 6, 2007

Property Information

Block210
Lot50
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,334
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
68%
Improvement Value:$111,400
32%
Total Assessment$346,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,712+5.0%
2024$7,344+5.7%
2023$6,949-1.6%
2022$7,060+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 9321, Page 147Recorded5/25/2007

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8784, Page 77NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/24/2005

Property Built

Built

Year Built: 1905