Skip to content

84 Lincoln StFairview, NJ 07022

Built 1959

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block210
Lot52
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,230
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
47%
Improvement Value:$298,700
53%
Total Assessment$558,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,506+5.2%
2024$11,893+28.4%
2023$9,262-1.8%
2022$9,430-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 4635, Page 909Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8769, Page 684Recorded1/12/2005

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7471, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1959