Skip to content

52 Hamilton AveFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2012

Property Information

Block212
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,958
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
51%
Improvement Value:$248,700
49%
Total Assessment$506,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,072+3.0%
2024$10,752+2.3%
2023$10,511+1.6%
2022$10,349+7.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922