Skip to content

48 Lincoln StFairview, NJ 07022

Built 1904

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block218
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,906
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
52%
Improvement Value:$193,400
48%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+5.3%
2024$8,524+5.7%
2023$8,067+2.0%
2022$7,908-1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 2458, Page 1004NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

DeedBook 7970, Page 276NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/12/1997

Property Built

Built

Year Built: 1904