Skip to content

313 4th StFairview, NJ 07022

Built 1902

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Oct 4, 1995

Property Information

Block306
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,878
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
47%
Improvement Value:$223,300
53%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305+5.5%
2024$8,820+5.1%
2023$8,389+1.7%
2022$8,250+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

DeedBook 7827, Page 822Recorded10/16/1995

Property Built

Built

Year Built: 1902