Skip to content

45 Shaler AveFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block222
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description1SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,711
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,600
39%
Improvement Value:$401,400
61%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,715+5.7%
2024$13,921+1.9%
2023$13,664+30.6%
2022$10,462+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,711DeedBook 3904, Page 1398Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$125,750

From:

To:

Sq Ft1,711DeedBook 3904, Page 1391NU CodeFamily (1)Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$381,000
DeedBook 8568, Page 646

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 8326, Page 489NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/28/2000

Property Built

Built

Year Built: 1922