Skip to content

62 Fulton AveFairview, NJ 07022

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block224
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage2,846
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
49%
Improvement Value:$265,700
51%
Total Assessment$523,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,704+5.6%
2024$11,079+2.2%
2023$10,836+1.4%
2022$10,689+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907