Skip to content

25 Bergen BlvdFairview, NJ 07022

Built 1944
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block225
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,600
38%
Improvement Value:$595,400
62%
Total Assessment$960,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,064+5.0%
2024$21,016+6.0%
2023$19,832-32.3%
2022$29,274+26.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1944