Skip to content

147 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1954

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block326
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,500
14%
Improvement Value:$780,400
86%
Total Assessment$904,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,213+6.6%
2024$18,968+0.2%
2023$18,922-6.7%
2022$20,279+33.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954