Skip to content

309 9th StFairview, NJ 07022

Built 1912

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block301
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningRC
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,400
44%
Improvement Value:$260,700
56%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,203+5.5%
2024$9,668+4.6%
2023$9,239+1.8%
2022$9,078+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

DeedBook 8639, Page 234Recorded12/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1912