Skip to content

481 Walker St.Apt.#1jFairview, NJ 07022

Built 1988

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block301
Lot15
QualifierC101J
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
DescriptionCAROLE CT CONDO
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage800
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
29%
Improvement Value:$159,900
71%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+4.2%
2024$4,540-8.4%
2023$4,958-3.7%
2022$5,148-12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 2871, Page 907Recorded2/23/2018

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 8087, Page 57Recorded7/29/1998

Property Built

Built

Year Built: 1988