Skip to content

481 Walker St.Apt.#2pFairview, NJ 07022

Built 1988

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 26, 2001

Property Information

Block301
Lot15
QualifierC202P
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class37
DescriptionCAROLE CT CONDO
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage669
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
32%
Improvement Value:$139,800
68%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,281+4.2%
2024$4,108-9.2%
2023$4,524-3.9%
2022$4,706-12.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 8349, Page 865Recorded2/21/2001

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 7474, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1988