Skip to content

493 Walker StFairview, NJ 07022

Built 1912

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 11, 1999

Property Information

Block301
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
ZoningB
Sq Footage2,412
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
36%
Improvement Value:$302,100
64%
Total Assessment$474,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,723+5.2%
2024$10,197-0.7%
2023$10,266+1.8%
2022$10,087-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 8200, Page 620Recorded8/24/1999

Property Built

Built

Year Built: 1912