Skip to content

314-316 8th StreetFairview, NJ 07022

Built 1969

Last Sale Date
Dec 21, 2010

Property Information

Block303
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
17%
Improvement Value:$1,091,400
83%
Total Assessment$1,316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,845+6.3%
2024$27,137+8.4%
2023$25,040+1.0%
2022$24,799-12.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969