Skip to content

455 Hard.Pl.&54bergenwoodFairview, NJ 07022

Built 1962
Apartment

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
May 4, 2009

Property Information

Block215
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings12
ZoningRD
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
27%
Improvement Value:$1,424,500
73%
Total Assessment$1,964,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,334+10.8%
2024$39,124+2.6%
2023$38,132-5.0%
2022$40,130-6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

DeedBook 102, Page 1432Recorded5/7/2009

Property Built

Built

Year Built: 1962