Skip to content

405 Walker StFairview, NJ 07022

Built 1922
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block305
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
30%
Improvement Value:$1,501,500
70%
Total Assessment$2,131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,245+13.3%
2024$41,704+2.6%
2023$40,638-5.0%
2022$42,766-2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922