Skip to content

392 Cliff StFairview, NJ 07022

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block305
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings4
ZoningRB
Sq Footage2,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
34%
Improvement Value:$395,700
66%
Total Assessment$595,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,186+5.6%
2024$12,488+3.8%
2023$12,031+2.7%
2022$11,714-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,816DeedBook 5622, Page 1054Recorded10/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1912