Skip to content

316 6th St.Fairview, NJ 07022

Built 1998

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 13, 1998

Property Information

Block305
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage2,912
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,900
25%
Improvement Value:$651,200
75%
Total Assessment$868,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,327+4.7%
2024$18,463+1.5%
2023$18,193+3.2%
2022$17,633-0.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 7893, Page 955Recorded7/16/1996