Skip to content

377 Walker StreetFairview, NJ 07022

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2012

Property Information

Block306
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings4
ZoningRC
Sq Footage3,168
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
29%
Improvement Value:$446,400
71%
Total Assessment$632,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,269+5.2%
2024$13,566+3.9%
2023$13,054+2.9%
2022$12,681-2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft3,690DeedBook 8418, Page 953Recorded11/9/2001

Property Built

Built

Year Built: 1930