Skip to content

265 Walker StFairview, NJ 07022

Built 1900

Last Sale Price
$799,999
Last Sale Date
May 6, 2014

Property Information

Block308
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings4
ZoningRC
Sq Footage1,532
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,100
37%
Improvement Value:$328,700
63%
Total Assessment$525,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,738+6.0%
2024$11,074+3.2%
2023$10,734+1.8%
2022$10,539+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$799,999

From:

To:

DeedBook 1667, Page 2382Recorded5/12/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8638, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1900