Skip to content

261 Walker StFairview, NJ 07022

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2009

Property Information

Block308
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
29%
Improvement Value:$992,400
71%
Total Assessment$1,397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,281+7.5%
2024$29,110+10.4%
2023$26,364+1.0%
2022$26,111-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 8572, Page 322Recorded5/1/2003

Property Sale

Sale
$16,950

From:

To:

DeedBook 7716, Page 59NU CodeFamily (1)Recorded7/25/1994

Property Built

Built

Year Built: 1927