Skip to content

474 Westview PlaceFairview, NJ 07022

Built 1958

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block310
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description1SB-1CG
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,814
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,800
44%
Improvement Value:$345,900
56%
Total Assessment$616,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,829+5.1%
2024$13,157+2.3%
2023$12,866+1.7%
2022$12,653+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 3364, Page 1381Recorded10/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958