Skip to content

211 9th StFairview, NJ 07022

Built 1967

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block310
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2BAL
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
35%
Improvement Value:$390,300
65%
Total Assessment$600,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,510+5.5%
2024$12,806+3.1%
2023$12,425+2.3%
2022$12,141-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 5465, Page 1230NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/27/2025

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 5267, Page 219NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1967