Skip to content

225 5th StreetFairview, NJ 07022

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2006

Property Information

Block314
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description1SB1G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
54%
Improvement Value:$221,700
46%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,772+5.0%
2024$10,256+5.0%
2023$9,770-0.9%
2022$9,862-4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957