Skip to content

305 De Soto PlaceFairview, NJ 07022

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block211
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description1SB1CG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,568
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,900
58%
Improvement Value:$190,400
42%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133+2.4%
2024$9,894+2.3%
2023$9,671-1.8%
2022$9,849+3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952