Skip to content

226 5th StFairview, NJ 07022

Built 1897

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block315
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
64%
Improvement Value:$119,000
36%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,304+5.3%
2024$6,939+7.0%
2023$6,488-1.3%
2022$6,576+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 4866, Page 825Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 2776, Page 617NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

DeedBook 8207, Page 534NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/14/1999

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 7810, Page 417Recorded8/9/1995

Property Built

Built

Year Built: 1897