Skip to content

206 4th StFairview, NJ 07022

Built 1917

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block316
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
37%
Improvement Value:$337,200
63%
Total Assessment$536,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,984+5.5%
2024$11,362+4.1%
2023$10,913+19.6%
2022$9,122-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$501,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 3890, Page 1266Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 769, Page 1005Recorded6/22/2011

Property Built

Built

Year Built: 1917