Skip to content

216 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block317
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
14%
Improvement Value:$1,075,400
86%
Total Assessment$1,250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,476+12.2%
2024$24,478-4.2%
2023$25,549-7.6%
2022$27,655-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987