Skip to content

42 Bergenwood RdFairview, NJ 07022

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block225
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2SB-2CG
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
22%
Improvement Value:$770,000
78%
Total Assessment$992,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,523+7.4%
2024$19,103+2.0%
2023$18,734-7.5%
2022$20,246-5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,850,000

From:

To:

DeedBook 5266, Page 1059NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/24/2024

Property Built

Built

Year Built: 1986