Skip to content

366 Delano PlFairview, NJ 07022

Built 1910

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 29, 2009

Property Information

Block325
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SS
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,693
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,200
49%
Improvement Value:$218,700
51%
Total Assessment$428,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,553+5.4%
2024$9,064+5.3%
2023$8,605+2.2%
2022$8,421+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,693DeedBook 19, Page 835Recorded2/2/2009

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 8885, Page 40Recorded8/29/2005

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8590, Page 838Recorded7/1/2003

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

DeedBook 8197, Page 182Recorded8/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1910