Skip to content

396 Delano PlFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Mar 22, 2004

Property Information

Block325
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,500
40%
Improvement Value:$319,000
60%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,794+5.5%
2024$11,183+4.4%
2023$10,714+2.7%
2022$10,436-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

DeedBook 8669, Page 163Recorded3/31/2004

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,190DeedBook 8003, Page 949Recorded9/15/1997

Property Built

Built

Year Built: 1922