Skip to content

367 Roosevelt StFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 22, 1996

Property Information

Block325
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,818
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
52%
Improvement Value:$211,700
48%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863+5.2%
2024$9,374+4.6%
2023$8,959-0.7%
2022$9,021+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 7869, Page 584Recorded4/15/1996

Property Built

Built

Year Built: 1922