Skip to content

409 Mc Kinley StFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 12, 2005

Property Information

Block330
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,696
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
40%
Improvement Value:$346,400
60%
Total Assessment$578,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,930+5.3%
2024$12,275+3.6%
2023$11,852+2.4%
2022$11,574-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,696DeedBook 8889, Page 342NU CodeDoubtful title (14)Recorded9/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1922