Skip to content

135 Fulton AveFairview, NJ 07022

Built 1917

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block206
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,712
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
38%
Improvement Value:$427,100
62%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,338+5.7%
2024$14,511+1.8%
2023$14,257+2.4%
2022$13,921+24.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 2924, Page 1382Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 1924, Page 2167NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1917