Skip to content

410 9th StFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block406
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,338
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
57%
Improvement Value:$152,800
43%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,718+5.4%
2024$7,321+1.8%
2023$7,192+0.2%
2022$7,176-6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 9193, Page 433Recorded11/16/2006

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

DeedBook 8506, Page 491NU CodeOutside sample period (5)Recorded9/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 1927