Skip to content

424 9th StFairview, NJ 07022

Built 1929

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 7, 2016

Property Information

Block406
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
52%
Improvement Value:$182,700
48%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,392+5.5%
2024$7,956+2.6%
2023$7,752+0.3%
2022$7,730+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 2293, Page 1113Recorded6/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1929