Skip to content

420 9th StFairview, NJ 07022

Built 1932

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block406
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,194
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
57%
Improvement Value:$185,000
43%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+5.2%
2024$8,887+3.3%
2023$8,605-0.6%
2022$8,660-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932