Skip to content

422 9th StFairview, NJ 07022

Built 1929

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block406
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,225
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
45%
Improvement Value:$239,800
55%
Total Assessment$439,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+5.5%
2024$9,171+24.1%
2023$7,387+0.2%
2022$7,376-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

Sq Ft1,225DeedBook 4871, Page 1947Recorded11/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1929