Skip to content

455 7th StFairview, NJ 07022

Built 1948

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block407
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class16
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,215
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
57%
Improvement Value:$189,100
43%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691+5.1%
2024$9,223+3.9%
2023$8,877-0.3%
2022$8,902-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948