Skip to content

448 Edgewater RoadFairview, NJ 07022

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block407
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description1SB1CG
Dwellings0
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,200
33%
Improvement Value:$498,900
67%
Total Assessment$748,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,938+10.8%
2024$15,284+1.6%
2023$15,048-7.5%
2022$16,264-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

DeedBook 3362, Page 1658Recorded9/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1927