Skip to content

436 7th StFairview, NJ 07022

Built 1954

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 16, 2004

Property Information

Block408
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class47
Description1SB1G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,800
46%
Improvement Value:$295,200
54%
Total Assessment$542,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,109+5.2%
2024$11,508+2.6%
2023$11,217+1.5%
2022$11,057-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 8688, Page 332Recorded6/3/2004

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 8401, Page 8Recorded9/6/2001

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 7800, Page 609NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/6/1995

Property Built

Built

Year Built: 1954