Skip to content

422 Sherman PlFairview, NJ 07022

Built 1948

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block228
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,596
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
50%
Improvement Value:$189,900
50%
Total Assessment$377,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,438+8.4%
2024$7,787+8.4%
2023$7,184+0.3%
2022$7,161-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 4040, Page 1108Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 1227, Page 934Recorded12/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 1948