Skip to content

412 7th StFairview, NJ 07022

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block408
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,756
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
33%
Improvement Value:$453,300
67%
Total Assessment$676,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,178+5.5%
2024$14,394+1.6%
2023$14,170+1.7%
2022$13,936+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,756DeedBook 3433, Page 1590Recorded12/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1969