Skip to content

466 Park AvenueFairview, NJ 07022

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block409
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
ZoningRB
Sq Footage7,987
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$765,000
36%
Improvement Value:$1,359,700
64%
Total Assessment$2,124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,368+10.9%
2024$42,694+4.7%
2023$40,775-3.9%
2022$42,448+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft7,987DeedBook 9611, Page 477Recorded9/18/2008

Property Sale

Sale
$8,194

From:

To:

DeedBook 8525, Page 968NU CodeNominal consideration (25)Recorded11/13/2002

Property Built

Built

Year Built: 1927