Skip to content

380 Park AvenueFairview, NJ 07022

Built 1917

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block411
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage1,896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
43%
Improvement Value:$303,900
57%
Total Assessment$528,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,697+5.4%
2024$11,099+6.0%
2023$10,467+1.6%
2022$10,297+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917