Skip to content

397 Park AveFairview, NJ 07022

Built 1926

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block408
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,903
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,100
41%
Improvement Value:$292,100
59%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,035+5.4%
2024$10,466+3.8%
2023$10,087+1.9%
2022$9,903-1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,903DeedBook 833, Page 452Recorded9/19/2011

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 385, Page 1456NU CodeFamily (1)Recorded3/18/2010

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 9124, Page 545NU CodeNominal consideration (25)Recorded7/31/2006

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 9062, Page 209Recorded4/24/2006

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 7535, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1926