Skip to content

361 Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block414
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SCB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$448,900
69%
Total Assessment$648,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,382+5.6%
2024$13,618+37.4%
2023$9,914+2.2%
2022$9,701-7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 4353, Page 1993Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft3,179DeedBook 8977, Page 119Recorded12/20/2005

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8806, Page 117Recorded5/2/2005

Property Built

Built

Year Built: 1922