Skip to content

373 Jersey AveFairview, NJ 07022

Built 1987

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block414
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class47
Description2SB-2CG
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage3,666
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
26%
Improvement Value:$649,800
74%
Total Assessment$874,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,665-6.9%
2024$21,118+1.1%
2023$20,895+2.3%
2022$20,417+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft3,666DeedBook 5009, Page 1861Recorded6/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1987