Skip to content

407 Jersey AveFort Lee, NJ 07024

Built 1930

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block414
Lot42
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage1,757
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
47%
Improvement Value:$269,500
53%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,230+10.9%
2024$10,127+3.2%
2023$9,817+0.8%
2022$9,737+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 4927, Page 1593Recorded2/8/2023

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 3958, Page 454Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 8652, Page 815NU CodeFamily (1)Recorded1/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1930